Vyhlazení vrásek a získání mladistvého vzhledu lze dosáhnout bez chirurgického zákroku, bez jizev. Botox (Botulotoxin typu A) je kosmetická forma produktu bakterií Clostridium botulinum. Použitelný je v léčbě vrásek na čele, u kořene nosu, u zevních očních koutků a při redukci vrásek na krku.

+ V čem spočívá vyhlazení mimických vrásek pomocí botulotoxinu?
+ Jste vhodným kandidátem na vyhlazení vrásek botulotoxinem?
+ Je nějaké omezení po zákroku vyhlazení vrásek?
+ Může se stát, že látka neúčinkuje?
+ Jak dlouho přetrvává výsledek vyhlazení vrásek?

BOTOX® / DYSPORT®

Použití

* Redukce vrásek smíchu

* Uvolnění vrásek od mračení

* Redukce vějířovitých vrásek

* Léčba hyperhidrózy – nadměrného pocení (podpaží, dlaně, chodidla a obličej)

Účinek – Dočasný od 3 do 9 měsíců.

Trvání zákroku – Nejvýše 10 minut.

Stručný popis látky

Botulotoxin A je látka, která uvolňuje svaly, tzn. že působí přímo na příčinu vrásek, tedy na svalovou činnost. Po vstříknutí do svalu se dočasně zablokuje nervový impuls, který způsobuje jeho stažení. Proto je tato látka na mimické vrásky účinnější než kožní implantáty, vrásky se zjemní nebo zmizí úplně (dojde k vyhlazení vrásek). Navíc se zamezí vzniku nových vrásek. Účinek není trvalý, ale zákrok lze bez problémů opakovat.

Zákrok

Aplikace Botoxu nebo Dysportu je zcela bezbolestná. Tenkou injekční jehlou zavede lékař látku do svalu, který způsobuje vrásku nebo nežádoucí výraz obličeje. Injekce při aplikaci způsobí jemně pálivý pocit. Ihned po zákroku je pokožka mírně zarudlá a lehce oteklá. Toto zhruba po hodině mizí. Nemusíte si tedy brát žádné zvláštní volno – dovolenou, téměř hned po zákroku můžete jít do práce. Doporučuje se minimálně týden před zákrokem nepít alkohol. Aspirin nebo jiné protizánětlivé léky vysaďte alespoň dva týdny před zákrokem, aby nedošlo k tvorbě nežádoucích podlitin.

Výsledek

Výsledek zákroku se projeví již za 3 až 6 dní. Pokožka je viditelně uvolněnější a vráska méně hluboká. Po 14 dnech je účinek optimální. Tento účinek vydrží 3 až 4 měsíce. Čím častěji se zákrok opakuje, tím delší je jeho účinek. Délka se pak pohybuje od 6 do 9 měsíců. Výsledek se neliší podle pohlaví, botulotoxin funguje stejně u žen i mužů.

Nejčastější místa aplikace na obličeji

Odstranění vodorovných vrásek na čele je velmi častým požadavkem klientů, kteří se téměř vždy dočkají uspokojivého výsledku. Za vrásky je zodpovědný čelní sval (musculus frontalis), jehož funkcí pohybovat kůží čela a obočím směrem nahoru. Při aplikaci toxinu je nutné dbát na to, aby nedošlo k úplné paralýze svalu. To by mohlo způsobit pokles obočí nebo poruchu mimiky (výraz masky). Proto se používá více injekcí, které obsahují menší množství botulotoxinu. Tak dojde pouze k oslabení svalu.

Dalším žádaným místem úpravy je tzv. glabelární vráska, která se objevuje při zamračení. Glabela je oblast mezi pravým a levým obočím, těsně nad nosem. Ovládá ji více svalů, do kterých se pak píchne injekce. Pacient se při zákroku musí zamračit, aby se dalo přesně určit místo, kam je potřeba toxin aplikovat.

Třetí nejčastější procedurou je zmírnění vrásek v očním koutku. Mezi příčiny jejich vzniku patří hlavně věk a působení slunečního záření. Sval, který pracuje v příslušné oblasti se latinsky nazývá musculus orbicularis oculi, tedy kruhový oční sval. Jeho boční část je také cílem zákroku. Pokud si všimnete poklesu očního víčka nebo dvojitého vidění, patrně bylo použito příliš mnoho injekcí nebo nepatřičně velká dávka toxinu.

Komplikace

Po zákroku se někdy objeví bolesti hlavy, které většinou trvají maximálně dva dny. Malé procento pacientů trpělo poklesem očního víčka, ten ale také do tří týdnů odezní. Mezi další komplikace patří příznaky podobné chřipkovitému onemocnění, zarudnutí nebo podlitina v okolí místa vpichu, nevolnost, záškuby oka, dvojité nebo zhoršené vidění nebo oslabení svalů.